Це був соціальний проєкт старшокласниць. Ми їздили по школах і проводили лекції для 5-8 класів про менструацію і дорослішання. І ось на одній з лекцій шестикласник став випрошувати у мене презерватив. І я подарувала, мені не шкода. Його щастю не було меж.
А далі хлопчик прийшов додому похвалитися батькам своїм скарбом. І замість того, щоб почати розмову про безпеку, контрацепцію, батьки влаштували скандал.
"Де ти взяв цю гидоту? Я кого питаю?"
Хлопчик відразу закрився, розплакався, і щоб захистити себе, сказав: "Це нам в школі роздавали, я тут ні до чого!". І праведний гнів батьки перенаправили з дитини на школу. Скандал дійшов до міського відділу освіти. Мені теж дісталося.
Читайте також: Коли і як варто говорити з дитиною про секс – пояснює експертка
І я розумію, що питання з презервативами для цього хлопчика, швидше за все, закрите. Мені хочеться вірити, що він буде сильніший за обставини й розумніший за батьків, і не проігнорує "гумку" під час першого і 101 сексу. Але впевненості в цьому немає.
Бо наша реакція як батьків на відверті сцени у фільмах, матюки, людей з інвалідністю або зайвою вагою, є визначальною. Поки ми не скажемо, що це "фу", "жах" і "гидота", для дитини – це просто інформація без емоційного забарвлення.
Або. Підійшла до мене семикласниця. Каже, хочу з мамою говорити на ці теми – і про місячні, і про дорослішання, ставити всі питання. Як почати?
Я так зраділа! Адже зазвичай прохання підлітків звучать інакше: "Передайте батькам, щоб не приставали з бесідами про секс. Нам неприємно".
Читайте також: Когда говорите с подростками о сексе, не поучайте их – секс-педагог
Відразу їй п'ять варіантів початку розмови видала. А вона: "Пробувала, не вийшло! Подружки показали порно, я до мами з питаннями, а вона вилаяла і пригрозила відібрати телефон".
І я знову без сил. Діти роблять стільки спроб поговорити на важливі теми. Але ми – дорослі – самі руйнуємо той крихітний місток комунікації, який так трепетно будують дитячі руки.
Так що так – секс-освіта дітей починається з секс-просвіти для дорослих. Інакше толку не буде.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube