У 2018 році головне завдання полягало у створенні єдиної помісної незалежної автокефальної православної церкви, визнаної у світовому православ’ї, проте згодом з’ясувалось, що отриманий Томос містив дуже суперечливі моменти.
Про це в інтерв’ю "Главкому" розповів митрополит Луцький і Волинський Михаїл – один із найвпливовіших ієрархів у Православній церкві України інформує UAINFO.org.
За словами митрополита, про Томос говорили, як про звук, бо не бачили того, що написано в тексті: «Але ж документ про автокефалію має певний зміст. У ньому усе прописано: на що мають право Церкви, а на що – ні. Зміст не озвучувався, достатньо було того, що визнається Церква. Тому кожен із учасників (об’єднання) насамперед акцентував увагу на самому задекларованому принципі об’єднання: в Україні тепер зможуть об'єднуватися, можуть знаходити спільність, і цього більше за те, що може роз’єднувати».
Читайте також: Філарет проти Порошенка: наслідки для України
За словами Михаїла, вже після об’єднання текст Томосу не всіх почав задовольняти. Зокрема претензії виставив патріарх Філарет: мовляв, очікували побачити в Томосі не те, що там написано.
«Починаючи з назви Церкви, де варимо миро, і особливо подразливим моментом стало питання парафій, які за межами України. Вони, згідно із документом, не належать до України. А це ж наші земляки, родичі, які є сьогодні по всьому світу: і в США, і в Австралії… Питань, які залишаються без відповідей, багато. Ну і, звичайно, це особистісні домовленості між патріархом і тим оточенням, яке тоді було у Київському патріархаті. Ми ж обговорювали ці питання (перед об’єднанням): хто чим буде займатися, хто які матиме повноваження. Були певні домовленості. Коли ці домовленості не виконувалися, це стало додатковим подразником до самого написаного тексту Томосу. Тобто тут вже переплелося і ідеологічне, і особисте», – розповів митрополит Луцький і Волинський.
Читайте також: Філарет хоче новий Томос для української церкви
Нагадаємо, 15 грудня минає друга річниця Об’єднавчого собору за участі архієреїв трьох православних церков України. Цей захід відкрив шлях до створення Православної церкви України (ПЦУ/УПЦ).
Станом на жовтень 2020 року ПЦУ визнали чотири православні церкви: Вселенський патріархат, Александрійський патріархат, Православна церква Еллади та Православна церква Кіпру.
Із 11 жовтня 2018 року, коли відбулося скасування акту від 1686 року про тимчасову передачу Київської митрополії в управління Московської церкви, в Україні УПЦ МП більше не існує.
РПЦ не визнає рішення Вселенського патріархату та розірвала канонічне спілкування з Фанаром та церквами, які визнали ПЦУ.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube