Одним карантином ситий не будеш. Саме з цих міркувань поступово пом’якшуються карантинні обмеження.
Ковтком свіжого повітря для українців стала можливість скуштувати ресторанної їжі, оскільки роботу закладів громадського харчування частково відновлено.
Відтак постановою КМУ від 20 травня 2020 р. № 392, зокрема, дозволено приймати відвідувачів у кафе, ресторанах тощо на відкритих (літніх) майданчиках (під тентами, на верандах), за умов:
- дотримання відстані не менш як 1,5 метра між місцями для сидіння за сусідніми столами
- розміщення не більш як чотирьох клієнтів за одним столом (без урахування дітей віком до 14 років)
- забезпечення персоналу засобами індивідуального захисту (зокрема захист обличчя, очей, рук)
- використання відвідувачами, крім часу приймання їжі, респіраторів або захисних масок.
Наведений нормативний акт дозволив ресторанам, кафе знову отримувати дохід. Окремі дослідження вказують, що середня виручка після відкриття літніх майданчиків склала близько 50% від докризового періоду.
Водночас, регіони, у свою чергу, можуть запровадити більш серйозні пом’якшення для роботи закладів харчування. У Києві, наприклад, такі пом’якшення були введені, з огляду на скорочення показників інцидентності, завантаженості лікарняних ліжок наприкінці травня.
Завадити споживанню смачної їжі може мобільна група контролю
11 червня 2020 року Штаб із ліквідації наслідків надзвичайної ситуації прийняв рішення утворити Мобільні групи контролю за дотриманням карантинних вимог.
Читайте також: Новий антирекорд в Україні: 921 людина захворіла на коронавірус за добу
Такі групи складаються із представників районних держадміністрацій, Держпродспоживслужби, Департаменту благоустрою, Національної поліції та муніципальної охорони.
Саме вони покликані замірювати 1,5 метри між місцями для сидіння за сусідніми столами, контролювати забезпечення персоналу засобами індивідуального захисту, реагувати на виявлені порушення.
А відповідальність за такі порушення нам вже гірко відома
Із введенням карантину було прийнято зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення. Цей нормативний акт доповнено статтею 44−3, яка передбачає відповідальність за недотримання умов карантину у розмірі від 17 тис. грн до 34 тис. грн. штрафу. Для посадових осіб – від 34 тис. до 170 тис. гривень.
Нагадаємо, що відповідно до положень КУпАП протоколи за ст. 44−3 вправі складати уповноважені посадові особи органів внутрішніх справ Національної поліції, органів охорони здоров’я, органів державної санітарної епідеміологічної служби, виконавчих комітетів міських рад.
Мер столиці Віталій Кличко під час брифінгу 17 червня наголосив, що вже було перевірено такими мобільними групами біля 2 тис. об'єктів і складено близько 325 протоколів.
Мобільна група контролю буде звертати увагу на наступне
Окрім вже згаданих дистанції, кількості людей за одним столиком та забезпечення персоналу засобами індивідуального захисту, група контролю за новоприйнятими нормативними актами буде звертати увагу і на інші аспекти.
До прикладу Вимогами щодо якості реалізації продуктів харчування у закладах громадського харчування, встановлено правила обслуговування на відкритих (літніх) майданчиках або сезонних майданчиках, які включають в себе 11 пунктів. Наведемо найбільш істотні:
- Замовлення здійснюються дистанційно (через спеціально облаштоване вікно (вхідні двері) закладу або безпосередньо працівниками закладу (офіціантами).
- Приготування їжі, напоїв має здійснюватися лише в приміщеннях без доступу споживачів;
- Користування приміщенням закладу дозволяється тільки для відвідування санвузла, для проходу до відкритих (літніх) майданчиків.
- Меню має бути розміщене для безконтактного ознайомлення. Видача клієнтам паперових меню заборонена. Тут у нагоді стали новітні технології і повсюду зустрічаються меню у вигляді QR-коду.
- Очікування в черзі до санвузлів повинно відбуватися зовні приміщення закладу із дотриманням дистанції очікування не менше 1,5 м.
- Не дозволяється на відкритих (літніх) майданчиках для харчування біля стаціонарного закладу відкритого типу (без відокремлення від вулиці суцільними заскленими або іншими суцільними конструкціями) куріння кальяну.
Окремо встановлено вимоги і до персоналу, яких також чимало. Розглянемо основні:
-
Наявність у них надягнутих засобів індивідуального захисту
- Щоденна термометрія всіх працівників. Результати вносяться до оформлених на кожного працівника листків термометрії
- Заборонено допускати до роботи персонал із температурою тіла понад 37,2 градуси
- Засоби індивідуального захисту мають бути в наявності із розрахунку на наступні 5 робочих днів, у т.ч. на 1 робочу зміну – безпосередньо на робочому місці працівника
- Необхідно забезпечити медичні пункти (при наявності) необхідними засобами та обладнанням (термометрами, дезінфекційними та антисептичними засобами, засобами особистої гігієни та індивідуального захисту).
Окремо виписані вимоги також і до відвідувачів, що включають обов’язкове носіння захисних масок (крім часу приймання їжі), очікування поза межами закладу, забезпечення дотримання дистанції між відвідувачами, які очікують дозволу на вхід до приміщень.
Читайте також: В Одесской области взбунтовавшиеся против карантина местные жители захватили здание райадминистрации. ФОТО
Є свої вимоги щодо дезінфекції, розміщення інформаційних матеріалів щодо профілактики коронавірусної хвороби COVID-19 та багато, багато інших.
Чи встигнемо ми насолодитися послаблення карантинних обмежень?
Безумовно усім закладам громадського харчування, які розпочали свою роботу слід детально проаналізувати ці вимоги та забезпечити їх дотримання.
Ігнорування буде мати наслідком, в першу чергу, збільшення ризику захворювання відвідувачів, а по-друге – притягнення до адміністративної відповідальності.
Подальші ж послаблення карантинних обмежень вимагають зменшення показників захворювання. В той же час, останні 10 днів констатується недотримання цих показників і надалі зменшення обмежень малоймовірне.
Більше того, показники захворювання ростуть, а тому виключати повернення у жорсткий карантин не варто.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і YouTube